Zakład Projektowania Procesów Wytwarzania

Zdobądź kwalifikacje osiągane przez najleszych inżynierów

Prace wykonane w ramach pierwszej edycji kursu dokształcającego Komputerowo wspomagane modelowanie wyrobu z wykorzystaniem systemu 3D CAD SolidWorks

 

Autor: Michał Grzymała-Moszczyński

Kierunek: Mechanika i Budowa Maszyn

Specjalność: Budowa i Badanie Pojazdów Samochodowych

Nazwa projektu: Trójkołowy pojazd miejski sterowany przechyłem

Opis autora: Projekt przedstawia trójkołowy, jednoosobowy pojazd miejski, którego główną cechą jest to, iż skręt przy wyższych prędkościach będzie wymuszało pochylenie całości pojazdu do środka łuku (jak w motocyklu) zamiast jedynie skręt kół przednich. Rozwiązanie to pozwala na osiągnięcie dobrej zdolności szybkiego pokonywania zakrętów nawet przy małym rozstawie kół przednich jak i stosunkowo wysoko umieszczonego środka ciężkości. Użytkownik takiego pojazdu może w pełni korzystać z zalet jakie daje motocykl takich jak - zwrotność, niskie zużycie paliwa, łatwość znalezienia miejsca parkingowego a w niektórych miastach (np. w Londynie) zwolnienie z opłat za wjazd do centrum oraz z zalet samochodu tzn. wyższego bezpieczeństwa kierowcy oraz ochrony przed czynnikami atmosferycznymi (po zastosowaniu nieprzedstawionej w tym projekcie karoserii). Przechył wymuszałby odpowiednio sterowny silnik elektryczny.

 

 

Autor: Maciej Siwecki

Kierunek - Specjalność: Inżynieria Materiałowa – Materiały Konstrukcyjne, Inżynieria Biomedyczna – Biomechanika Urazów

Nazwa projektu: Model dwucylindrowego silnika parowego

Opis autora: Silnik parowy powstały na bazie planów znalezionych w sieci. Do znalezienia pod hasłem „Moteur a vapeur bicylindre modele JLS 13-2”. Większość elementów, z których jest wykonany to mosiądz. Lecz znalazły się tu również materiały takie jak: stal nierdzewna, brąz czy miedź. W silniku tego typu para pod wysokim ciśnieniem doprowadzana jest do cylindra, a rosnące ciśnienie w cylindrze wprawiało w ruch tłok. Prosty układ rozrządu kierował naprzemiennie parę pod lub nad tłokiem zapewniając jego nieprzerwany ruch. Dzięki połączeniu tłoków z korbowodem możliwa jest zamiana ruchu posuwisto zwrotnego na ruch obrotowy. Koło zamachowe zamontowane na wale korbowym zapewniło równomierną pracę silnika. Podczas renderowania wykorzystano różne modele materiałowe na komponenty składowe silnika stąd różnorodność grafik.

 

 

Autor: Marcin Wnęk

Kierunek: Mechanika i Budowa Maszyn

Nazwa projektu: Mechaniczni robią zabawki

Opis autora: Projekt helikoptera RC powstał całkowicie z głowy, inspirowany jedynie własną wyobraźnią oraz poglądowo zdjęciami z internetu. Założenie było takie żeby zachować gabaryty realnego modelu, oraz możliwość rzeczywistego wykonania wszystkich części i stworzenia kiedyś realnej latającej wersji, oraz zdrowym rozsądkiem, czyli zachowaniem wymaganych łożysk itp. Reszta to czysta fantazja autora. SolidWorks stał się wirtualnym warsztatem prototypów.
Jestem dość zadowolony z tego co wyszło, zwłaszcza ze przed kursem nie miałem  "w rękach" programu SolidWorks. Żadnych problemów nie sprawiło mi wykonanie czegokolwiek co tylko wymyśliłem. Przebudowywanie i poprawianie gotowych elementów jak i złożenie ich w funkcjonującą całość było kwestią odrobiny czasu, bez zbędnych zacięć.

 

Autor: Dominik Szczurek

Kierunek: Mechanika i Budowa Maszyn (stopień I), Automatyka i Robotyka (stopień II)

Specjalność: Urządzenie chłodnicze i klimatyzacyjne

Nazwa projektu: Wentylatorowa chłodnica cieczy

Opis autora: Wentylatorowa chłodnica cieczy wykorzystywana w samochodach ciężarowych.

 

Autor: Andrzej Tokarski

Kierunek: Mechanika i Budowa Maszyn

Specjalność: Budowa i badania pojazdów samochodowych

Nazwa projektu: Podwozie gokarta

Opis autora: Wykonany przeze mnie projekt odwzorowuje proste podwozie gokarta dodatkowo dołączyłem kierownice i fotel by nieco uatrakcyjnić projekt. Podwozie jest dość prosto wykonane, aczkolwiek wzorowałem się na innych rozwiązaniach i uważam że według tego projektu udało by się wykonać takie podwozie.

 

Autor: Michał Pajda

Kierunek: Mechanika i Budowa Maszyn

Specjalność: Budowa i badania pojazdów samochodowych

Nazwa projektu: Ławka pod sztangę

Opis autora: Model odzwierciedla rzeczywiste wymiary ławki do ćwiczeń. Ławka umożliwia ćwiczenie klatki piersiowej, barków, brzucha, ud i ramion. Wyposażona jest w siedzisko, oparcie umożliwiające 3-stopniową regulację kąta nachylenia, rozpiętki (obrotowe dźwignie z obu stron ławki) oraz dźwignie do treningu mięśni nóg. Konstrukcja jest rozkręcana wykonana z profilu kwadratowego.

 

Autor: Michał Kasprzyk

Kierunek: Automatyka i Robotyka

Nazwa projektu: Model samolotu Yak54

Opis autora: Model akrobacyjnego samolotu Yak54 zaprojektowanego i stworzonego przez Yakovlev Aircraft Corporation. Jego rozpiętość wynosi 1000 mm. Model został zaprojektowany jedynie na podstawie zdjęć prawdziwego samolotu dostępnych w internecie. W przyszłości model zostanie wzbogacony w różnego rodzaju wsporniki, dźwigary a także serwomechanizmy i bezszczotkowy silnik elektryczny. Po całkowitym ukończeniu projektu będzie możliwe zbudowanie go w rzeczywistości.

 

 

 

 

 

sekcja STUDENTNaszą witrynę przegląda teraz 4 gości 
Odsłon : 640256